1400 Industrial RPM Centrifugal Pump
1400 Industrial RPM Centrifugal Pump Specification
- Suction Type
- Single Suction
- Volute Type
- Single Volute
- Shaft Orientation
- Horizontal
- Power Source
- Electric Motor
- Temperature
- Moderate Temperature
- Inlet, Outlet Diameter
- Standard
About 1400 Industrial RPM Centrifugal Pump
Product details
| Discharge Size | 25 mm to 300 mm |
| Surface Finish | Paint Coated |
| Pressure | Up to 15 kg/cm2 |
| Temperature | 350 Degree C |
| Motor Speed | 1400 rpm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Jee Pumps |
FAQs of 1400 Industrial RPM Centrifugal Pump:
Q: What is the application of the 1400 Industrial RPM Centrifugal Pump?
A: The pump is designed for industrial applications.
Q: What is the power source of the pump?
A: The power source of the pump is an electric motor.
Q: What is the structure of the pump?
A: The pump has a centrifugal structure.
Q: What is the warranty period for the pump?
A: The pump comes with a 1-year warranty.
Q: What is the material used to make the pump?
A: The pump is made of cast iron.
More Products in Self Priming Centrifugal Pump Set Category
Price 12000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Material : Stainless Steel
Warranty : 1 Year
Price 25000 INR / Piece
Material : Polypropylene
Warranty : 1 year
Price 20000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : SS
Warranty : 1 Year
Usage : Industrial
Size : Standard
Price 25.0 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 10 Pieces
Material : SS
Warranty : 1 Year
Usage : Industrial
Size : Standard
"We do not entertain inquiries from resellers."