Boiler Feed High Head Self Priming Pump
Boiler Feed High Head Self Priming Pump Specification
- Theory
- Centrifugal Theory
- Inlet/Outlet
- Flanged Connections
- Working Temperature
- Up to 90C
- Max Suction
- Maximum Efficiency
- Mounting Type
- Base Mounted
- Structure
- Durable Structure
- Standard
- Industrial Standard
- Fuel Type
- Electric Driven
- Usage
- Industrial Boiler Feed Applications
- Suction Type
- Single Suction
- Seals Type
- Mechanical Seal
- Pump Type
- Centrifugal Pump
About Boiler Feed High Head Self Priming Pump
Product details
| Discharge Size | 25 mm to 50mm |
| Pressure | Up to 28 kg/cm2 |
| Suction Lift | Up to 7 mtrs |
| Temperature | 105 Deg C |
| Speed | Up to 1500 rpm |
| Model Name/Number | JSBFP Series |
| Head | Up to 280 mtrs |
| Brand | Jee Pumps |
FAQs of Boiler Feed High Head Self Priming Pump:
Q: What is the fuel type of the Boiler Feed High Head Self Priming Pump?
A: The fuel type of the pump is electric driven.
Q: What is the maximum working temperature supported by the pump?
A: The pump can work at temperatures up to 90C.
Q: Does the pump have a self-priming feature?
A: Yes, the pump features self-priming capabilities.
Q: Can the Boiler Feed High Head Self Priming Pump handle high discharge pressure?
A: Yes, the pump is designed to handle high discharge pressure.
Q: What is the material used for the construction of the pump?
A: The pump is constructed with durable cast iron material.
More Products in Industrial Pumps Category
Price 92000 INR / Piece
Usage : Industrial and commercial water separation, Other
Material : Cast Iron/Steel
Pump Type : Centrifugal Pump, Other
Price 5201 CAD ($) / Piece
Usage : Water transfer irrigation industrial cooling, Other
Material : Stainless Steel
Pump Type : Other, Centripetal Pump
Price 25300 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 , , Piece
Usage : Hydraulic pressure testing, Other
Material : Metal construction
Pump Type : Other, Hydraulic Test Pump
Price 17000 INR / Unit
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Usage : Industrial
Material : SS
Product Type : Waste Water Treatment Pump
"We do not entertain inquiries from resellers."