Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump
Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump Specification
- Suction Type
- Axial suction
- Volute Type
- Double volute
- Nozzle Location
- Horizontal
- Shaft Orientation
- Horizontal
- Power Source
- Electric motor
- Inlet, Outlet Diameter
- 2 inches
About Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump
Product details
| Material of Construction | Steel, Cast Iron |
| Discharge Size | 32 mm to 50 mm |
| Temperature | -10 to 120 Deg C |
| Speed | Up to 3500 rpm |
| Pressure | Up to 35 kg/cm2 |
| Capacity | Up to 453 m3/hr |
| Head | Up to 350 m |
| Brand | Jee Pumps |
FAQs of Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump:
Q: What is the maximum temperature that the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump can handle?
A: The pump can handle temperatures up to 120C.
Q: What type of structure does the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump have?
A: The pump has a multistage structure.
Q: What is the power source for the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump?
A: The pump is powered by an electric motor.
Q: What is the warranty period for the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump?
A: The pump comes with a 12-month warranty.
Q: What is the flow rate of the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump?
A: The flow rate of the pump ranges from 500 to 600 liters per minute.
Q: What is the material used to build the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump?
A: The pump is made of cast iron material.
Q: What is the pressure range that the Cast Iron Multistage Boiler Feed Pump can operate under?
A: The pump can operate under pressures ranging from 20 to 30 bar.
More Products in Industrial Centrifugal Pumps Category
Price 15000.00 INR / Set
Minimum Order Quantity : 15000 Sets
Material : Cast Iron
Pressure : Other, Up to 12 Bar
Suction Type : Other, Single Suction
Shaft Orientation : Horizontal
Price 15000.00 INR / Set
Minimum Order Quantity : 01 Set
Material : Stainless Steel, Cast Iron (as per model)
Pressure : Other, Upto 8 bar (as per model)
Suction Type : Other, Side Suction
Shaft Orientation : Horizontal
Price 22000 INR / Piece
Material : Stainless Steel
Pressure : Other, High Pressure (up to 50 bar)
Suction Type : End Suction, Other
Shaft Orientation : Horizontal
Price 35000 INR / Piece
Material : Cast iron or stainless steel
Pressure : Other, Medium to high pressure
Suction Type : Other, Standard suction
Shaft Orientation : Horizontal
"We do not entertain inquiries from resellers."