Product details
| Consistency | Up to 7% |
| Material Of Construction | C.I.,C.S.,S.S. |
| Pressure | Up to 5.5 kg/cm2 |
| Size | Up to 8" |
| Speed | Up to 1500 rpm |
| Temperature | Up to 250 Deg C |
| Capacity | Up to 640 m3/hr |
| Model Name/Number | JPOP Series |
| Brand | Jee Pumps |
| Head | Up to 54 mtrs |

Price:
Price 69000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 , , Piece
Material : PVDF (Polyvinylidene fluoride)
Usage : Other, Handling aggressive chemicals acids and solvents
Head Size : Up to 50 meters
Standard : ISO 2858/ISO 5199 standards
Price 65000 INR / Piece
Material : Corrosionresistant metals (e.g. bronze stainless steel)
Usage : Other, Industrial sump drainage wastewater management
Head Size : Up to required specifications
Standard : Industrialgrade; conforms to relevant standards
Material : Polypropylene PVDF or stainless steel options
Usage : Industrial applications including chemical transfer wastewater management etc., Other
Head Size : Varies by model
Standard : Conforms to industrial deployment standards
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Material : MS
Usage : Industrial