55 M Industrial Pulp Mill Pump
55 M Industrial Pulp Mill Pump Specification
- Material
- Cast Iron / Stainless Steel
- Seals Type
- Mechanical Seal
- Pump Type
- Centrifugal Pump
About 55 M Industrial Pulp Mill Pump
Specification
| Capacity | Up to 640 m3/hr |
| Consistency | Up to 7% |
| Discharge Size | 25 mm to 200 mm |
| Impellers | Open & Semi Open Type |
| Pressure | Up to 5.5 kg/cm2 |
| Speed | Up to 1500 rpm |
| Temperature | Up to 250 Deg C |
| Head | Up to 55 mtr |
FAQs of 55 M Industrial Pulp Mill Pump:
Q: What is the Pump Type of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump?
A: The Pump Type of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump is Centrifugal Pump.
Q: What is the Application of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump?
A: The Application of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump is in Pulp Mill industry.
Q: What is the Material used in the construction of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump?
A: The 55 M Industrial Pulp Mill Pump is constructed using Cast Iron/Stainless Steel material.
Q: What is the Theory behind the functioning of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump?
A: The Theory behind the functioning of the 55 M Industrial Pulp Mill Pump is Centrifugal.
Q: What is the Seals Type used in the 55 M Industrial Pulp Mill Pump?
A: The 55 M Industrial Pulp Mill Pump uses Mechanical Seal as its Seals Type.
More Products in Industrial Pulp & Paper Mill Pumps Category
Minimum Order Quantity : 1 Set
Pump Type : Other, Pulp Pump
Head Size : 20 m
Power : Other, 11 kW
Minimum Order Quantity : 01 Set
Pump Type : Other, Paper Stock Pump
Head Size : 15 120 m
Power : Other, 10 100 HP
Price 62000.00 INR / Set
Minimum Order Quantity : 1 Set
Pump Type : Other, Centrifugal Process Pump
Head Size : up to 140 m
Power : Other, up to 350 kW
Price 75000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Pump Type : Other, paper mill pump
Head Size : Up to 54 m
Power : Electric
"We do not entertain inquiries from resellers."