Specification
| Capacity | Up to 640 m3/hr |
| Consistency | Up to 7% |
| Discharge Size | 25 mm to 200 mm |
| Impellers | Open & Semi Open type |
| Pressure | Up to 5.5 kg/cm2 |
| Speed | Up to 1500 rpm |
| Temperature | Up to 250 Deg C |
| Head | Up to 55 Mtr |

Price:
Minimum Order Quantity : 01 Set
Usage : Other, Pulp & Paper Industry, Chemical Processing
Structure : Other, Horizontal, Single Stage
Material : Cast Iron / Stainless Steel
Price 15000.00 INR / Set
Minimum Order Quantity : 01 Set
Usage : Other, Industrial Applications
Structure : Other, Single Stage
Material : Cast Iron / SS 304 / SS 316 / Bronze
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Usage : Other, Water Supply, Irrigation, Fire Fighting, HVAC, Industrial Applications
Structure : Other, Single Stage
Material : Cast Iron / Stainless Steel / Bronze
Price 68000 INR / Piece
Minimum Order Quantity : 1 , , Piece
Usage : Other, Industrial
Structure : Other, Robust singlestage structure
Material : Stainless Steel